Vanadest lammutusjääkidest saab moodsa mööbli

OÜ Muinasmööbel on messidel ja laatadel silma torganud omapäraste lahenduste otsija ja vana väärtustajana. Märksõnad, mis võiksid Muinasmööbli tooteid iseloomustada, on hubasus, loomulikkus, ürgsus ning isikupära.

Pildid / - - Artikkel Postimehes 1Omapärase mööbli tootmise idee küpses osaühingu asutajaliikme Merike Erkmaa peas üle kümne aasta. Kuidas lisada praktilisele mööbliesemele emotsionaalne lisaväärtus? Selge oli, et mööbel pidi olema puidust kui soojast ja ehedast materjalist, võimalikult väikese masintöötlusega (soovitavalt käsitöö) – olema aja kujundatud või, veel parem, aja ning inimese kujundatud.

Muinasmööbli materjaliks on põhiliselt lammutatud palkmajade palgid. Palke kogutakse erinevatest kohtadest erinevas koguses, mistõttu on need ka erineva kvaliteedi, välimuse ja mõõduga. Enamasti leitakse materjal juhusliku info põhjal.

Palgid hangitud, puhastatakse need naeltest ja liivast ning veetakse saekaatrisse, kus materjal töödeldakse vajalikku mõõtu. OÜ Muinasmööblil on kavas soetada mobiilne saekaater, mis võimaldab palke saagida juba lammutusplatsil, et kulusid kokku hoida. Pealegi ei rõõmusta ükski saekaater vanade palkide töötlemise üle. Kui võrrelda vana puidu ja uue puidu omadusi, siis vana puidu kasuks räägib pikk looduslik kuivamine. Kui tahta puitmaterjalile anda ajaloolist hõngu ja endale ühtlasi rohkem tööd, peaks valima vana puidu. Kui soovitakse valmistada täispuitmööblit, peaks valima uue puidu.

Viimistlus väärtustab ajalugu

Pildid / - - Artikkel Postimehes 2Materjalidest kasutatakse lauaplaatidena veel looduslikku kivi, sepiseid, värvilist klaasi, tammepuitu jm, mis lisab toodetele erilisust. Kõige olulisem tootmise juures on, et väljanägemine ja viimistlus väärtustaksid ajalooga puitmaterjali. Väga oluline on viimistlus, sest mööbli nähtavad pinnad on kujundanud aeg. Viimistlus toob välja puidu ilu.

Aitab õige lihvimine, vajadusel peitsimine, mitme õli- või vahakihiga katmine. Kasutatakse looduslikke õlisid, vahasid ja vesipeitse, ka värvimuldadest segatud peitse. Lakkidest kasutatakse ainult looduslike õlide baasil valmistatuid.

Ühe mööbli detailid peaksid olema varutud sama palkmaja puidust, sest puidutoonid on erinevad (näiteks suitsusauna palgid ja elumaja palgid). Vanast puidust mööbli valmistamine on väga töö- ja ajamahukas. Pidevalt püsib oht valesti sobitatud detailidega kogu üldpilt ära rikkuda. Pealegi on neljast küljest siledat puutükki palju kergem töödelda ja kokku panna, kui kolme baaspinnaga materjali.

Huvi erilise mööbli vastu suur

Pildid / - - Artikkel Postimehes 3Kui algselt valmistati Muinasmööblis peamiselt väikemööblit (pinke, pildiraame, peegliraame jne), siis nüüd tellitakse maakodudesse ning palkmajadesse üha enam köögimööblit. Tellimusi kogutakse peamiselt laatadelt ja messidelt, ka kodulehe on huvilised üles leidnud (www.muinasmoobel.com). Hea koht endast teada anda on Tartu Lõunakeskus, kus korraldatakse aastaringselt käsitöölaatu. Eelmise aasta Lõunakeskuse Jõululaadal eksponeeris firma köögimööblit. Huvi oli suur ning köök osteti ära otse laadaplatsilt. Tartu Ökomessil osalemine näitas, et ei pea tingimata osalema mööbliga seotud üritustel. Ennast võib tutvustada ka loodust säästva mõtteviisi esindajana.

OÜ Muinasmööbel kuulub Ökoehituse Ühingusse, mille eesmärk on propageerida loodusthoidvat mõtteviisi koolituste ja praktilise tegevuse kaudu. Peale mööbli valmistamise juhendatakse ka Maarja Küla praktikante, kes soovivad õppida puutööd. On tore mõelda, et tänu taaskasutusele ei lähe kõik, sealhulgas ka väärtuslikud lammutusjäägid, küttepuudeks või hakkepuiduks. Neist sünnivad vanaduued asjad, mille väärtus aastatega aina kasvab.

Küsi pakkumist